ALFD24WBV
At a Glance
Product Dimensions 32"h x 23.38"w x 22.75"d
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Overview
32" height for an easy fit under lower ADA compliant counters
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" spaces
Seamless stainless steel trim on glass doors brings elevated style under the counter
Dual zone design lets you store beverages and wine at their proper temperatures
French door swing offers a dramatic presentation
Fully equipped with door ajar and temperature alarms
Summit offers a unique selection of built-in wine and beverage coolers for use in ADA compliant settings, with user-friendly features and luxury design. Sized with a convenient 24" footprint, the ALFD24WBV is 32" high, allowing it to fit under lower ADA compliant counters. Adjustable leveling legs let you raise the height up to 33.5" for added versatility. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished black cabinet also allows freestanding use. This model has a French door swing, with two double pane tempered glass doors in a seamless stainless steel trim. Each door includes a front lock and pro style handle in brushed stainless steel. The ALFD24WBV features two distinct temperature zones to best store beverages and wine at their proper temperatures. The digital temperature controls make it easy to manage the temperature of each compartment, with a readout switchable from Fahrenheit to Celsius at the touch of a button. The left side includes adjustable glass shelves for spill-proof beverage storage and features a 36 to 43ºF temperature range. The right compartment includes adjustable wooden shelves in a jet black finish to store red or white wine between 41 and 72ºF. LED lighting offers an attractive and energy efficient presentation. This unit is equipped with audible alarms that warn if the doors are opened for over one minute and if the temperature exceeds the recommended range. Sabbath mode allows you to disable certain electrical features during periods of observance. With its unique design and advanced features, the ALFD24WBV offers versatile storage for any undercounter space. Additional ADA compliant choices are available in Summit's line. Browse our website for more information.
Useful Documents
Specifications
General Specs
ColorStainless Steel
Color/Finish NameStainless Steel
Total Capacity (cu. ft.)4.6
Bottle Capacity21
Installation TypeFreestanding
Door Panel TypeGlass
Door Swing OptionDouble Doors
Appliance Fit Width (in.)24
Depth (in.)22.75
Width (in.)23.38
Height (in.)32
Overall Height (in.)32
Product Weight (lbs.)105
Manufacturer Warranty1 Year Parts & Labor
Voltage115
Overview
Depth with Handle24.63" (63 cm)
Depth with door at 90°33.0" (84 cm)
Defrost TypeAutomatic
DoorGlass
CabinetBlack
Wine Cellar
Number of Zones2
Height AdjustableYes
Adjustable ShelvesYes
Shelf TypeGlass and Wood
Shelf Qty8
Thermostat TypeDigital
Interior LightYes
Fan TypeInterior and Exterior
Refrigerant TypeR600a
Refrigerant Amount1.06 oz.
High Side PSI270.0
Low Side PSI105.0
Interior Height 125.38" (64 cm)
Interior Width 18.38" (21 cm)
Interior Depth 117.5" (44 cm)
Compressor Step Height3.5" (9 cm)
Compressor Step Width8.38" (21 cm)
Compressor Step Depth5.0" (13 cm)
Level Legs4
Temperature RangeBeverage zone: 36 to 43°F; Wine zone: 41 to 72ºF
Interior Height 225.38" (64 cm)
Interior Width 28.38" (21 cm)
Interior Depth 217.5" (44 cm)